Vēlēšanu balsu pirkšana

2014. gada Saeimas vēlēšanās daudzviet Latvijā, bet it īpaši Latgalē tika saņemtas sūdzības par to, ka dažas no partijām ir piedāvājušas nopirkt iedzīvotāju balsi par to dodot pretī naudu. Šādas darbības, liekas, ka notiek katru gadu, tomēr šogad tās bija lielākos apjomos, un pēc vēlēšanu norises plašsaziņas mēdiji informēja, ka iesāktas ir pat lietas, par šo balsu pirkšanu izmeklēšanu, tomēr izskatās, ka nekas vairāk par vienkāršu runāšanu tā arī netiks panākts..

Ja mēs padomājam no loģiska skatpunkta, tad balsu pirkšana ir pilnīgi aplama darbība, un partija, kura ir pieķerta pērkot kaut 1 balsi nekavējoties būtu jāizslēdz no patreizējās valdības un visiem ar partiju saistītajiem deputātiem būtu jāuzliek aizliegums kandidēt uz nākamajām vēlēšanām, kas būtu pietiekošs sods, lai pilnībā izskaustu šo paradumu. Bet no otras puses, cik daudz tad tieša balsu pirkšana atšķiras ar reklāmu izvietošanu dažādos mēdijos un autobusu un pieturu nolīmēšanu ar deputātu sejām, kas traucē iedzīvotāju mieru un iespaido viņu rīcību? Šī līnija starp pareizu un nepareizu rīcību ir salīdzinoši tieva un varbūt pat būtu labāk, ja konkrēta partija varētu piedāvāt noteiktu naudas summu par savu iedzīvotāju balsīm, nevis piedrazot visas malas ar savām riebīgajām reklāmām un centieniem pievērst sev uzmanību.

Uz šiem jautājumiem pareizas atbildes nav, bet visticamāk ka nekas jau arī šajā situācijā nemainīsies, jo tie, kas pieņem šos lēmumus jau paši it tie, kas šīs balsis pērk un kuriem ir vara grozīt šos likumus. Tieši tāpēc nedomāju, ka kāda no partijām spētu atklāti ierosināt stingrākas likuma izmaiņas, kas regulētu balsu pirkšanas un reklāmu izvietošanu. Un ja runājam par reklāmu izvietošanu, tad mūsdienās partijas sāk izmantot sociālos mēdijus un šādi reklāmas veidi pašlaik nav aizliegti, kā tas ir ar tradicionālajiem mēdijiem, kur reklamēties ir aizliegts noteiktu laiku pirms vēlēšanu datuma. Tieši tāpēc partijām, kas vēlētos sasniegt jaunas balsis būtu pēc iespējas vairāk jāizmanto tieši internets, sociālie mēdiji un citas vietas, kur reklamēties pagaidām vēl nav aizliegts, un tādā veidā būtu iespējams iegūt lielu balsu pārsvaru un pa ilgiem laikiem vienai partijai uzvarēt ar vairāk kā 50 balsu pārsvaru.

Mēs viegli varam salīdzināt balsu pirkšanu ar lobēšanu , kur uzņēmumiem ir atļauts netiešā veidā iespaidot valstsvīrus par likumu grozījumiem viņu labā, kas arī liekas nepareizi, tomēr kaut kādam mehānismam jau ir jābūt, savādāk likumus grozīt varētu tikai valstsvīri un to darīt pilnīgi savās interesēs nevis izdabājot tiem iedzīvotājiem, kas tos iebalsoja. Bet, ja kāds iedzīvotājs grib veikt kādu likuma grozījumu, tad tam ir saviem spēkiem jāsavāc 10 tūkstoši balsu un tālāk jau ir jāveic priekšvēlēšanu balsu savākšana 200 tūkstošu balsu apmērā, kur pēc tam tad ja tas tiek izdarīts valstī ir jāveido referendums, kā tas bija par Krievu valodas, kā valsts valodas piešķiršanu. Šādas darbības protams ir jāatbalsta, tomēr ja tās ir pret konstitucionālas, tad jau pašā sākumā tās būtu jāapslāpē.