Vēlēšanas ģimenē – kā izlemt demokrātiskā ceļā

Var šķist, ka vēlēšanas un demokrātija ir tikai un vienīgi pieņemama valsts pārvaldes, uzņēmuma vai kāda cita oficiāla formējuma gadījumā, taču patiesībā vēlēšanas arī ģimenes gadījumā var būt lielisks veids, kā izlemt dažādus lēmumus vai atrisināt nesaskaņas, jo, galu galā demokrātija, kuras pamatā ir balsošana un vēlēšanas, ir sistēma, kura atbalsta ne tikai vienlīdzību bet arī taisnīgumu un viedokļa brīvību, kas viss, manuprāt, ir labas un saticīgas ģimenes īpašības.
Vēlēšanas pēc savas būtības ir pasākums, kurā konkrēta cilvēku grupa balso par sev labvēlīgāko kandidātu vai situācijas iznākumu, kas izklausās visai līdzīgi, kā cilvēki un jo īpaši ģimenes savā starpā risina dažādas problēmas vai vienkārši izlemj dažādas situācijas, vai, vismaz tā vajadzētu būt jo īpaši tad, kad bērni, jau ir pietiekami veci, lai varētu pamatoti paust savu viedokli un piedalīties dažādu jautājumu risinājumā. Jo, ja ģimene piekopj demokrātiju, tas ne tikai bērniem liek justies kā daļai no ģimenes, jo arī viņiem tiek dotas izvēles iespējas, bet ģimenes vēlēšanas bērniem nereti liek justies kā pieaugušajiem, kā rezultātā vecāk bērniem jau laikus var iemācīt atbildību un patstāvību.

Viens no jautājumiem, kuru var ģimenes lokā nolemt ar vēlēšanu palīdzību, ir, piemēram, kur ģimene dosies ikgadējā atvaļinājumā, jo bieži vien vecāku izvēlētais galamērķis it nemaz neatbilst bērnu vēlmēm. Balsošana dod iespēju arī bērniem izteikt savu viedokli un pamatot to, kādēļ, iespējams, vecākiem vajadzētu pārdomāt ģimenes atvaļinājuma galamērķi.

Vēl kāds jautājums, kuru, manuprāt, vajadzētu atrisināt velēšanu ceļā, ir kredīta aizņemšanās, jo bieži vien, ja ģimene aizņemas kredītu ar sliktu kredītvēsturi, tas nozīmē, ka ģimenes brīvo līdzekļu apjoms uz kādu laiku saruks, kas ietekmēs ne tikai pašus vecākus, bet arī bērnus, iespējams, limitējot tiem izbaudīt visas bērnības pieredzes.
Vēl, manuprāt, arī mājdzīvnieka jautājums, par kuru daudzās ģimenēs bieži notiek diskusijas, varētu lieliski tikt nolemts balsošanas ceļā. Protams, vecāki no bērniem var pieprasīt pamatojumu, kādēļ tie vēlas mājdzīvnieku un kā un kurš par to rūpēsies, taču, pēc vēlēšanām, beigās var izrādīties, ka, piemēram, viens no vecākiem arī vēlas mājdzīvnieku vai viens no bērniem patiesi nevēlas mājdzīvnieku, kas noteikti ietekmēs gala lēmumu – iegādāties mājdzīvnieku vai nē.