Prezidenta vēlēšanas, jeb Tautas vēlēts prezidents.

Jau vairākus gadus pie mums tiek runāts pat tautas vēlēta prezidenta likuma izveidi, kas ļautu tautai vēlēšanu rezultātā noteikt savus kandidātus prezidenta amatam un pēc tam tos arī ievēlēt. Šāda situācija ir daudzās pasaules valstīs un viens no spilgtākajiem piemēriem ir ASV, kur tautas vēlēšanu rezultātā tiek ievēlēta valsts galva un tas viss tiek gaidīts bez valdības ziņas. Šādas vēlēšanas liekas, ka varētu veidot pietiekoši stipru ar politiku nesaistītu personu sarakstu, kas varētu izmainīt patreizējo situāciju valstī, un lai gan mūsu prezidentam nav pārāk daudz tiesību, tomēr dažas galvenās tiesības tam ir un tās nereti tiek liktas lietā.

Argumenti par vai pret šādu vēlēšanu veidošanu, lai ievēlētu prezidentu ir daudz, un katram ir savs viedoklis, tomēr visprecīzāk būtu izveidot priekšlikumu, par referendumu, kurā pati tauta varētu izvēlēties, vai tā vēlas vai nevēlas ievēlēt prezidentu, vai arī šo rūpalu atstāt parlamenta rokās kā tas bijis līdz šim. No vienas puses, protams, jāredz arī izmaksas, kas būtu papildus jāparedz mūsu valsts budžetā, lai šādas vēlēšanas tiktu uzrīkotas, un skatoties uz pēdējiem mūsu valsts prezidentiem liekas, ka tie daudz maz ir bijuši politiski neatkarīgi un politiskajiem spēkiem nav izdevies šos prezidentus iespaidot. Tur pretī no otras puses, šie prezidenta kandidāti visi tiek izvēlēti no pašu politiķu puses un arī ievēlēšana notiek starp viņiem tāpēc grūti ir teikt, vai tiešām tā būtu, ka politiskie spēki nemēģinātu izvirzīt sev tīkamus kandidātus nevis tādus, kas pilnībā pārstāv tieši valsts intereses.

Ja skatāmies no tautas puses, tad, manuprāt, liela daļa vēlētos izvēlēties valsts galveno personu un atdot savu balsi par šīs personas ievēlēšanu, tomēr līdz šim nav veiktas pilntiesīgas aptaujas, kas to atbalstītu vai noraidītu un ir iespējams tikai spekulēt. Tur pretī, ja prezidents būtu jāvēl iedzīvotājiem, būtu nepieciešami likumi, kas neļautu bagātajiem vairāk izreklamēties un tādā veidā iegūt lielāku balsu skaitu, kā tas ir patreizējā situācijā ar partijām, bet šī sistēma būtu jāveido pavisam savādāka.

Korektu atbildi mēs šodien šeit neatradīsim, bet, manuprāt, ir jāveido dialogs, lai varētu nonākt pie kāda kopsaucēja un reizi un pa visām reizēm atrisināt šo jautājumu par tautas vēlētu prezidentu!