Kāpēc visiem jāpiedalās vēlēšanās?

Vēlēšanās tauta pati nosaka savu nākotni un labklājību. Parlamentu vēlēšanām ir īpaša nozīme, jo tās noris reizi 4 gados. Cilvēkiem ir jāizvēlas, kuriem deputātiem uzticēt pārvaldīt savu nākotni, intereses un labklājību turpmākos 4 gadus. Tas ir ļoti atbildīgs pienākums, tāpēc to vajadzētu rūpīgi apdomāt un izvērtēt dažādu partiju kandidatūras. Balsstiesības, kuras ir tikai pilsoņiem, jebkurā līmenī bez šaubām ir simbols cilvēku dalībai un lomai šādos nozīmīgos notikumos. Cilvēki, kuriem ir iespēja nobalsot ir priviliģētā statusā.

Savas tiesības balsot vēlēšanās no 18 gadu vecuma noteikti ir jāizmanto ikvienam, neskatoties uz atrašanās vietu pasaulē. 12. Saeimas vēlēšanās ārzemēs kopā bija atvērti 99 vēlēšanu iecirkņi, kuros nobalsot varēja 5% no visiem balsstiesīgajiem, kuri neatrodas Latvijā. Katram ir jānovērtē demokrātija un brīvas vēlēšanas. Ja cilvēkam ir balsstiesības, tad nav nekādu šķēršļu, lai tajās piedalītos.

Liela daļa cilvēku gan izvēlas nepiedalīties tajās un nebalsot, jo esot zaudējuši ticību, ka kāds spēs uzlabot viņu labklājību. Viņi nesaprot, ka tādējādi situāciju sarežģī vēl vairāk, jo katra tukšā aploksne vēlēšanu urnā vai vienkārši nebalsošana būtiski ietekmē vēlēšanu rezultātus. Šī balss tiek proporcionāli sadalīta visām partijām, kuras pārvarējušas 5% slieksni. Tas nozīmē, ka cilvēki netieši var nobalsot par partijām, kuras vismazāk aizstāv viņu intereses vai vispār nevēlētos redzēt valdībā. Vēlāk šie paši cilvēki ir ļoti sarūgtināti par valdības attieksmi, rīcību un darbiem, bet nemaz neapzinās, ka tas pārsvarā ir viņu nopelns. Šī cilvēku neinformētība un sevis neapzināšanās arī ir viens no galvenajiem emigrēšanas iemesliem. Cilvēki nonāk finansiālu grūtību priekšā, vainojot pašu ievēlētu valdību, un beigu beigās pamet valsti, jo vairs nav darbavietu un līdzekļu, lai šeit izdzīvotu.

Tautai ir jānorāda sava nostāja. Lai gan liela daļa ir zaudējusi ticību tajā, ka kaut kas krīzes situācijā spēs mainīties, ir jāsaprot, ka to vēl var ietekmēt. Drīz deputātu aprindās var notikt paaudžu maiņa. Tas vai tā būs, un vai politiskajā situācijā kaut kas mainīsies, ir tikai un vienīgi vēlētāju rokās. Jauna paaudze, visticamāk, spēs progresīvi ietekmēt situāciju un vairāk uzklausīt savu vēlētāju intereses un tās īstenot.

Savu neapmierinātību vai atbalstu attiecībā pret valdību var mainīt vēlēšanās. Šis demokrātiskās pārvaldes līdzeklis dod pilnīgi brīvas tiesības izvēlēties nobalsot par sev tīkamu kandidatūru. Liela daļa tautas nenojauš šīs balss spēku un nozīmīgumu. Izvēloties nebalsot, tiek zaudēta iespēja aizstāvēt savas intereses. Tāpēc pēc iespējas vairāk cilvēkiem ir jāpiedalās gan pašvaldību, gan Saeimas, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tie ir 3 dažādi līmeņi, bet, neatkarīgi no to lielum, tie var aizstāvēt jūsu intereses, ja vien jūs esat nobalsojuši vēlēšanās.